Elected Officials

 
 

 Federal | State | County | City

 

Federal

President and Vice President

                  PresidentBarack Obama
 Vice PresidentJoe Biden

Congressional

 United States SenatorMarco Rubio
 United States SenatorBill Nelson
 U.S. House of Representatives District 17Tom Rooney
                                                                                                    Back to Top

State

Governor and Lieutenant Governor

 GovernorRick Scott
 Lt. Governor

Attorney General

 Attorney GeneralPam Bondi

Chief Financial Officer

 Chief Financial OfficerJeff Atwater

Commissioner of Agriculture

 Commissioner of AgricultureAdam H. Putnam

State Attorney

 State Attorney (19th Circuit)Bruce H. Colton

Public Defender

 Public Defender (19th Circuit)Diamond R. Litty

Legislative

 State Senator District 21Denise Grimsley
 State House of Representatives District 55Cary Pigman

Circuit Judge

www.circuit19.org

 19th Circuit, Group 1 James W. McCann
 19th Circuit, Group 2Gary L. Sweet
 19th Circuit, Group 3Sherwood Bauer, Jr.
 19th Circuit, Group 4Dwight L. Geiger
 19th Circuit, Group 5Paul B. Kanarek
 19th Circuit, Group 6F. Shields McManus
 19th Circuit, Group 7   (Chief Judge)Steven J. Levin
 19th Circuit, Group 8Robert A. Hawley, Jr.
 19th Circuit, Group 9Mark Klingensmith
 19th Circuit, Group 10Robert R. Makemson
 19th Circuit, Group 11Larry Schack
 19th Circuit, Group 12Robert E. Belanger
 19th Circuit, Group 13Cynthia L. Cox
 19th Circuit, Group 14 William L. Roby
 19th Circuit, Group 15Dan L. Vaughn
 19th Circuit, Group 16 Lawrence Mirman
 19th Circuit, Group 17Barbara W. Bronis
 19th Circuit, Group 18Elizabeth A. Metzger
 19th Circuit, Group 19Robert L. Pegg
                                                                                                    Back to Top 

County

Constitutional Officers

 Clerk of the Circuit CourtSharon Robertson
 Property AppraiserWilliam Sherman
 SheriffPaul May
 Supervisor of ElectionsDiane Hagan
 Tax CollectorCeleste Watford

Board of County Commissioners

http://www.co.okeechobee.fl.us/

 County Commissioner District 1*Ray Domer
 County Commissioner District 2*Bryant Culpepper
 County Commissioner District 3*Frank Irby
 County Commissioner District 4*Joey Hoover
 County Commissioner District 5*Margaret G. Helton
              * At Large

County Judge

 County JudgeJerald Bryant

School Board Members

http://www.okee.k12.fl.us/

 School Board Member District 1*Joe Arnold
 School Board Member District 2*Malissa Morgan
 School Board Member District 3*Dixie Ball
 School Board Member District 4*India Riedel
 School Board Member District 5*Jill Clericuzio Holcomb
                   * At Large                                                                      Back to Top

City

www.cityofokeechobee.com  

 City Council Member James A. Kirk
 City Council Member Devin Maxwell
 City Council MemberMike O`Connor
 City Council Member Dowling R. Watford
 City Council MemberClayton Williams
 City ClerkLane Gamiotea

Diane Hagan • Supervisor of Elections • Okeechobee County
304 NW 2nd Street, Room 144 • Okeechobee, FL 34972
Phone: (863) 763-4014 • Fax: (863) 763-0152 
Email: Diane@voteokeechobee.com